#[+#@!? (słowo na G)

Gwałt. Zadać gwałt. Zgwałcić. Gwałciciel. G. Słowo na „G”. A plotka, legenda, albo zdjęcie na „snapie” rozprzestrzeniają się z prędkością światła. Słowo na „G” stanie się jednym z aktorów rozgrywającego się na terenie szkoły spektaklu, gdzie nauczyciele i uczniowie walczą ze sobą na definicje rzeczonej sytuacji. Wynikiem tego starcia będzie model – protokół postępowania, który towarzyszyć będzie bohaterom jeszcze na długo po otrzymaniu świadectwa z czerwonym paskiem.

Za 45 minut, na ostatniej godzinie lekcyjnej odbędzie się konfrontacja dyrekcji, wychowawczyni i trójki uczniów oskarżonych o g… Choć właściwie to nikt do końca nie potrafi opowiedzieć o tym, co się wydarzyło. W spektaklu rozgrywającym się symultanicznie w pustej klasie i pokoju nauczycielskim zegary nieubłaganie tykają. Wśród prawdopodobnych wersji wydarzeń i możliwych algorytmów postępowania wszystkim powoli wymyka się „ktoś”. Nieobecna bohaterka, która od dnia „incydentu” nie wróciła do domu.

Spektakl nawiązuję do nurtu nazywanego „teatrem w klasie” i w semestrze zimowym 2017/2018 został zaprezentowany trzydziestokrotnie w gimnazjach na terenie województwa dolnośląskiego i opolskiego. Każdej prezentacji towarzyszył warsztat dotyczący przemocy seksualnej prowadzony przez psychologa i edukatorkę seksualną.

Spektakl jest nie tylko polem do dyskusji odnośnie granic i intymności oraz sytuacji ich pogwałcenia, ale też okazją do rozmowy na temat seksualności w ogóle. Co istotne dla projektu, który pozwala podglądać zarówno świat młodych ludzi, jak i pokoju nauczycielskiego, w spektaklu i warsztatach biorą udział przedstawiciele obu „stron konfliktu”. Sytuacja opowiedziana przez aktorów stanie się pretekstem do rozmowy, która bardzo rzadko ma szansę się odbyć w polskich szkołach. Obecność edukatora seksualnego w trakcie warsztatów umożliwi również obalenie wielu nadal obowiązujących mitów dotyczących seksualności. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza obecnie, gdy tzw. edukacja seksualna w ramach przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” wykonuje ogromny krok wstecz.

SCENARIUSZ i DRAMATURGIA: Magdalena Drab

REŻYSERIA: Grzegorz Grecas

ARANŻACJA PRZESTRZENI I KOSTIUMY: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk,

II SCENOGRAF: Jan Głąb

MUZYKA: Tymoteusz Witczak

REALIZACJA NAGRAŃ AUDIO: Krzysztof Grębski

OBSADA: Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Malwina Magdalena Rusów, Maciej Rabski

WARSZTATY: Żenia Aleksandrowa, Zofia Domaradzka, Sylwia Patrycja Olesińska, Monika Wolińska

KIEROWNIK PRODUKCJI: Piotr „Melchior” Torchała

CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 90 minut (dwie części po 45 minut)

CZAS TRWANIA WARSZTATU: 90 minut

PREMIERA: 14 września 2017 roku; Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu

Spektakl powstał przy współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańśkiego w Krakowie Filią we Wrocławiu (dawną Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu).


SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 13. ROKU ŻYCIA


Konkurs im. Jana Dormana na produkcję spektaklu prezentowanego w szkołach wynika z potrzeby podniesienia jakości artystycznej przedstawień pokazywanych w placówkach oświatowych. Ideą konkursu jest z jednej strony wspieranie szkoły poprzez kształtowanie bogatej i różnorodnej oferty spektakli przygotowanych z myślą o wieku i potrzebach uczniów oraz specyficznych szkolnych warunkach, z drugiej zaś – wspieranie mobilności teatrów i otwieranie ich na wyzwania bezpośredniego kontaktu z widzem poza murami ich instytucji. Patronem konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Konkurs organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.dorman.e-teatr.pl

http://www.mkidn.gov.pl/
http://www.ast.wroc.pl/

ZDJĘCIA

Tobiasz Papuczys

RECENZJE

Kazimierczak, Szymon: Przekroczyć granicę, Teatr, Nr 12/2017, [http://www.teatr-pismo.pl/przeglad/1911/przekroczyc_granice/].

Mazurkiewicz, Henryk (12.2017): Świnki trzy, Kwartalnik Teatralny nietak!t, Nr 2 (28) \ 2017, [http://www.nietak-t.pl/index.php/component/content/article/9-artykul/130-swinki-trzy].

PRASA

Piekarska, Magda (2017): Zaczęło się w Legnicy, Kwartalnik Teatralny nietak!t, Nr 1 (27) \ 2017.

(06.10.2017): „Słowo na G”, Gazeta Polska Codziennie, Nr 1845 [http://gpcodziennie.pl/71942-slowo-na-g.html].

Piekarska, Magda (06.11.2017): Tego przedstawienia nie zobaczą uczniowie z Wrocławia. "Nasze dzieci nie uprawiają seksu", Gazeta Wyborcza Wrocław, [http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,22607793,kto-sie-boi-slowa-na-g.html?disableRedirects=true].

(06.11.2017): „Słowo na G”, Szkoła Podstawowa Nr 2 w Namysłowie, [http://www.g2namyslow.pl/slowo-na-g]

Knap, Łukasz (07.11.2017): “Słowo na G”: nie wszyscy uczniowie zobaczą edukacyjny spektakl o gwałcie. “Nasze dzieci nie uprawiają seksu”, wirtualnapolska.pl, [https://film.wp.pl/slowo-na-g-nie-wszyscy-uczniowie-zobacza-edukacyjny-spektakl-o-gwalcie-nasze-dzieci-nie-uprawiaja-seksu-6185270957152385a].

(08.12.2017): Spektakl teatralny, Szkoła Podstawowa nr.3 w Praszce, [http://sp3.praszka.pl/spektakl-teatralny.html]

Zając, Karolina (21.12.2017): Rozmowy na trudny temat, Kulisy Powiatu Kluczbork — Olesno, Numer 730, [http://www.kulisypowiatu.pl/index.php?id=609].

RADIO

Sulik, Paweł (16.08.2017): Los Polandos – Żenia Aleksandrowa i jej rosyjski punkt widzenia. Wieczór - Paweł Sulik, Radio TOK FM, [http://audycje.tokfm.pl/podcast/Los-Polandos-Zenia-Aleksandrowa-i-jej-rosyjski-punkt-widzenia/52795].

Jewiarz, Beata (30.08.2017): Horyzonty: teatr dla młodzieży, Polskie Radio RDC, [http://www.rdc.pl/podcast/horyzonty-teatr-dla-mlodziezy/].

Chojnowski, Grzegorz, Magda Piekarska (11.10.2017): Para królewska w Radiu Wrocław Kultura. Radio Wrocław Kultura, [http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/71229/Para-krolewska-w-Radiu-Wroclaw-Kultura-WIDEO].

Wyględacz, Gabriel, Piotr Czart (23.01.2018): Praszka: trudna lekcja na bardzo trudny temat, Radio Ziemi Wieluńskiej, [http://radiozw.com.pl/index.php?page=news&id=26910]