Matka Courage krzyczy

Paweł Palcat i Grzegorz Grecas

W 1821 do Afryki Zachodniej przybył pierwszy transport byłych niewolników z plantacji bawełny. Agent Towarzystwa Charytatywnego odkupił od miejscowego wodza pas ziemi za cenę sześciu muszkietów i skrzyni paciorków. Tak powstała Liberia.

Mimo zwrotnikowej pogody Amerykano-Liberyjczycy przechadzali się po swoich włościach w cylindrach i frakach, żeby za wszelką cenę zaznaczyć różnicę między klasami. Kolejne lata to niekończące się konflikty, które wypaliły „Państwo Wolności” do gołej ziemi. Liberyjska Wojna domowa, jak pisał Zbigniew Herbert, „wychowała nową odmianę dzieci”. One bawią się w zabijanie. Nie żywią się chlebem tylko ciałami wrogów.

Matkę Courage spotykamy samotnie wpatrującą się w ocean na plaży w West Point. To największe liberyjskie slumsy, a plaża stała się przez lata wychodkiem pozbawionej kanalizacji biedoty. W spiekocie słońca nawet morska bryza nie przynosi orzeźwienia. Po drugiej stronie oceanu jest Ameryka – Raj Utracony. Od strony lądu zbliża się postać, rzucająca długi cień. I zaczyna snuć swoją opowieść jeszcze raz. To piosenka. „Matko, matko, czy pochowałaś już wszystkie swoje dzieci?”

Spektakl inspirowany tekstem Brechta powstał w oparciu o reportaże, relacje i wywiady z ocalałymi mieszkańcami Liberii.

scenariusz: Paweł Palcat i Grzegorz Grecas

reżyseria: Grzegorz Grecas

dramaturgia: Agnieszka Nasierowska

obsada: Joanna Gonschorek, Katarzyna Kłaczek, Piotr Bublewicz, Przemysław Furdak, Paweł Palcat

scenografia: Alex Aleksiejczuk

muzyka: Paweł Głosz

kostiumy i formy: Kasia Bublewicz

ruch sceniczny: Madi Rostkowska

czas trwania spektaklu: 120 minut

premiera: 15. V 2016 roku, Centrum Reanimacji Kultury we Wrocławiu w ramach 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 16 ROKU ŻYCIA

SPEKTAKL GRANY W JĘZYKU POLSKIM I POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM

ZDJĘCIA

Łukasz Giza

NAGRODY

2016

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej

— Tukan OFF

MEDIA

Groszewski, Daniel E. (18.05.2016): PPA. „Matka Courage krzyczy”. DZIELNICE MAGAZINE, dzielnicewroclawia.pl [http://www.dzielnicewroclawia.pl/ppa-matka-courage-krzyczy]