Spólnota

W XX-leciu międzywojennym działało w Polsce ponad 15 tysięcy spółdzielni. Był to ogromny ruch napędzający gospodarkę, skierowany na integrację i niwelowanie podziałów społecznych. Podziałów, które dominowały w społeczeństwie złożonym z trzech dzielnic, w kraju zniszczonym wojną, powoli odbudowującym swoją niepodległość. Poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek. To tylko niektóre działania wyprzedzające swoją epokę, które już sto lat temu upominały się o równościowe prawa, o które dzisiaj wciąż trzeba walczyć.

Spektakl „Spólnota” przenosi widza do początku lipca 1928 roku, w sam środek wielkiego święta — Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy tysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi symbolizujące jedność i postęp. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty oraz pokazy sztuk spółdzielczych. Bywały i zamieszki. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała swoich przeciwników, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej.

„Spólnota” opiera się na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu.Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa. Czym dzisiaj jest wspólnota? Czy warto brać odpowiedzialność za to co wspólne ?

DRAMATURGIA: Piotr Froń

REŻYSERIA: Marta Streker

KONCEPCJA, II REŻYSER: Przemysław Furdak

SCENOGRAFIA: Katarzyna Anna Leks

KOSTIUMY: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk

MUZYKA: Tymoteusz Witczak

KONSULTACJA HISTORYCZNA: Kamil Borecki

OBSADA: Igor Kujawski (gościnnie), Agata Obłąkowska (gościnnie), Karolina Micuła (gościnnie), Wiktoria Czubaszek , Adam Michał Pietrzak, Przemysław Furdak

KIEROWNIK PRODUKCJI: Piotr „Melchior” Torchała

CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: 90 minut

PREMIERA: 3 listopada 2018 roku; Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 14. ROKU ŻYCIA


PARTNERZY: Urząd Miasta Wrocławia, Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Centrum Historii Zajezdnia, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu, Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”

https://www.zajezdnia.org/ZDJĘCIA

Tobiasz Papuczys

MEDIA

Klebaniuk, Jarosław (20.05.2019): Za wszystkich stanie jeden, za jednego gromada. TEATR DLA WSZYSTKICH

KULTURA – TEATR – MUZYKA – LITERATURA, teatrdlawszystkich.eu, [https://teatrdlawszystkich.eu/za-wszystkich-stanie-jeden-za-jednego-gromada/?fbclid=IwAR3q3m9ZZrEKyPBBhihzf-4Mp0yk7KB7wbsHkmAvVoj9-ZjgRDYFc2Qzr_I]

Zagrajek, Łukasz (18.12.2018): „Budowa to są ręce" – spektakl „Spólnota”, Informacje UE we Wrocławiu, [http://www.portal.ue.wroc.pl/kolumna_zdarzen/19014/budowa_to_sa_rece_spektakl_spolnota.html#.XR94POjbSUk]