Wszyscy=bogowie we krwi

Agnieszka Nasierowska

na motywach „Władcy much” Williama Goldinga

... a ja pragnę ich wskrzesić i wybić od nowa” — Władca much mógłby nucić tę popową piosenkę na swojej bezludnej wyspie, stwarzając kolejne rozdania historii świata. Swoje ołowiane żołnierzyki wyrwał z korzeniami ze szkolnej szatni, odmętów sieci albo sypialni na „Zielonej Szkole”. Z każdego miejsca i czasu, w którym młodzi ludzi mogą sami ustalać reguły gry. Doświadczać wolność, przetwarzać rzeczywistość i testować jej granice.

W pustej przestrzeni są tylko zagubieni chłopcy. Nie wiedzą jak znaleźli się w tym miejscu, jak długo tu są i jak długo pozostaną. Wokół nie ma nikogo dorosłego, więc, aby przetrwać, będą musieli oswoić siebie i wyspę, która patrzy, bzyczy i gnije śniąc złe sny. Jak w afrykańskich legendach zanurzenie się w głąb interioru będzie niosło konsekwencje.

W sercu wyspy mieszka Władca much, który nie jest żadnym bóstwem. Jego zabawki to chłopcy, wśród których podobno nie ma żadnych dziewczynek, choć Simon może mieć inne zdanie. Z czasem Ralf przestanie poznawać Jacka, którego bladą twarz pokryje maska z czerwonej glinki i węgla. Od tej pory nie tylko las będzie polował na Jacka, ale to Jack będzie polował na las. Tom, który wcale nie jest przezywany Prosiaczkiem to wszystko przewidział, ale kto by słuchał grubego astmatyka, gdy las szumi marzenia o władzy.

scenariusz: Agnieszka Nasierowska

reżyseria: Grzegorz Grecas

scenografia: Agnieszka „Alex” Aleksiejczuk

obsada: Przemysław Furdak, Jerzy Górski, Paulina Mikuśkiewicz, Adam Michał Pietrzak, Kacper Pilch (gościnnie)

kierownik produkcji: Piotr „Melchior” Torchała

premiera: 27. XI 2016 roku, IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu

czas trwania spektaklu: 80 minut

czas trwania warsztatu: 70 minut

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 16 ROKU ŻYCIA

Projekt dofinansowany w ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej” realizowanej przez Instytut Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu i przy udziale instytucji partnerskich, m.in. wrocławskich teatrów i ośrodków kultury. Celem programu jest rozwijanie potencjału młodych artystów kończących szkołę teatralną oraz pomoc w znalezieniu pracy – przede wszystkim przez samodzielne kreowanie miejsc pracy ze szczególnym uwzględnieniem możliwości tworzenia własnych grup artystycznych oraz prowadzenia działań teatralnych w różnych przestrzeniach aktywności społecznych i edukacyjnych.

ZDJĘCIA

Rafał Ogrodowczyk

PRASA

Drozdowski, Adam Karol (12.2017): Zwrot ku różnorodności. KWARTALNIK TEATRALNY nietak!t, [http://www.nietak-t.pl/index.php/component/content/article/9-artykul/132-zwrot-ku-roznorodnosci]