W sytuacji kryzysu, który wydaje się być ostatecznym, pojawiają się pomysły na radykalne rozwiązanie problemów. Jakie postawy odnajdujemy w społeczeństwie u swego kresu?

„Koniec” to świat późnego kapitalizmu w krzywym zwierciadle: jednocześnie groteskowy i niebezpieczny, gdzie bezrefleksyjny konsumpcjonizm przeplata się z radykalnymi ideami.

Czy porwanie Slavoja Žižka zmieni świat?

Bohaterowie „Końca” marzą o naprawie świata, chcą zakończyć cywilizację opartą na wyzysku, cywilizację, która ciągle wikła się w wojny. Ciąży nad nimi jednak wątpliwość: czy czas jest odpowiedni? Czy kryzys jest ostateczny, zgodnie z koniecznością historycznej ewolucji? A może rewolucja nie ma właściwego czasu…?

Sytuacji terrorystów nie ułatwia również obecność znanego filozofa – Slavoja z Ljubljany, który pojawia się na chwilę, niczym kot z „Alicji w krainie czarów”, żeby zasiać w nich ziarno wątpliwości i zniknąć. Dobrych odpowiedz nie ma, a zegar tyka.


scenariusz XAWERY ZAMACHOWSKY

reżyseria AGNIESZKA NASIEROWSKA

scenografia MARIANNA LISIECKA, IZA BANASZEK

muzyka PAWEŁ GŁOSZ

obsada ANNA ANDRZEJEWSKA, PAULINA MIKUŚKIEWICZ, ADAM MICHAŁ PIETRZAK


PREMIERA 06 czerwca 2017 roku; Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń”


Projekt dofinansowany w ramach „Programu podyplomowej samoformacji aktorskiej” realizowanej przez Instytut Grotowskiego we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filią we Wrocławiu i przy udziale instytucji partnerskich, m.in. wrocławskich teatrów i ośrodków kultury. Celem programu jest rozwijanie potencjału młodych artystów kończących szkołę teatralną oraz pomoc w znalezieniu pracy – przede wszystkim przez samodzielne kreowanie miejsc pracy ze szczególnym uwzględnieniem możliwości tworzenia własnych grup artystycznych oraz prowadzenia działań teatralnych w różnych przestrzeniach aktywności społecznych i edukacyjnych.

http://www.ast.wroc.pl/

http://grotowski-institute.art.pl/
https://www.facebook.com/czasoprzestrzenzajezdniadabie/

MEDIA

Mazurkiewicz, Henryk (30.08.2017): Skończeni na starcie, teatralny.pl, [http://teatralny.pl/recenzje/skonczeni-na-starcie,2055.html]