Na motywach powieści „Kosmetyka Wroga” Amélie Nothomb.

„Kosmetyka Wroga” to adaptacja bestsellerowej powieści Amélie Nothomb opowiadającej o ciemnej stronie ludzkiej natury. Spektakl rozpoczyna się na peronie dworca w momencie, w którym do Jeroma młodego „korpoludka” dosiada się tajemniczy natręt. Wszyscy znamy ten typ znoszona ortalionowa kurtka i ślina w kącikach ust nasuwają oczywiste pytania. Fajeczka? Bułeczka? Na piwko pan zbiera?

Jednak Textor Texel nie zaczepia Jerome’a, by prosić o jałmużnę. Jego misja jest znacznie bardziej skomplikowana i posiada wewnętrzną strukturę. Nieznajomy przynosi ze sobą walizkę, w który chowa swój teatr. Jerome będzie musiał wysłuchać trzech opowieści i zaśpiewać piosenkę, by odkryć, co tak naprawdę chcę powiedzieć mu Textor. Jednak prawda nie będzie łatwa. A pułapka została zastawiona precyzyjnie. Jak wszyscy wiemy, opóźnienia pociągów mogą ciągnąc się w nieskończoność.

„Kosmetyka Wroga” to aktorski pojedynek dwóch mężczyzn i dwa krzesła. Tylko tyle. W wyobrażonej przestrzeni dworca rozegra się wreszcie kameralny dramat człowieka, który przez całe życie sprzeciwiał się swojej naturze, hodując w sobie wroga. Jeżeli „tłumić” to czasownik XX wieku, to z niego właśnie wywodzi się nowa odmiana XX wiecznego mordercy.

przekład JOANNA POLACHOWSKA

adaptacja i reżyseria GRZEGORZ GRECAS

scenografia i kostiumy ZESPÓŁ

obsada ADAM MICHAŁ PIETRZAK i MACIEJ RABSKI

czas trwania spektaklu 70 MINUT


PREMIERA 2 września 2016 roku; XIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Niezależnych PRO CONTRA


SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 15 ROKU ŻYCIA

NAGRODY

2017
XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych „GARDEROBA” w Białołęcki Ośrodek Kultury:
— Nagroda Jury dla najlepszego aktora ex aequo
— II miejsce i Nagroda Loży Teatrów Białołęckich

2016
XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro-Contra w Szczecinie
— Grand Prix
— Nagroda Publiczności